
In januari 1478 gaf de abt van Oostbroek samen met de prior en de kloosterbroeders aan bisschop David van Bourgondië een bijzonder geschenk. Hij had immers het klooster ‘hervormd’, dat wil zeggen de naleving van de regels afgedwongen. [Rode koorkap van David van Bourgondië met goudbrokaten granaatappel- en distelpatroon, ca. 1460, Catharijneconvent, Utrecht.]
Jacob van Domburch (1478-1553) was de 25ste abt van Oostbroek. Het geschenk dat bisschop David kreeg, was dat hem vanwege het klooster ‘van St. Laurens in Oostbroeck, vroeger genaamd St. Marienklooster in Nieuw Bethleem’ ‘uit dankbaarheid voor de reformatie, door bisschop David tot stand gebracht, een aandeel aan hunne goede werken [geschonken werd en dat beloofd werd] na zijn overlijden zijn uitvaart te vieren met vigilie en lijkmis en zijn jaargetijde te doen onderhouden.’
Dat staat in het latijn geschreven in een korte samenvatting of regest van een oorkonde van klooster Oostbroek. Kennelijk was bisschoppelijk ingrijpen nodig geweest. Wat dat was, lezen we in de Monumenta van Arnout van Buchel. (Voor meer informatie over Van Buchel en zijn Monumenta op deze site klik HIER en HIER.)
Van Buchel noteerde:
‘Jacob van Domburg werd de eerste abt na de kloosterhervorming, onder bisschop David [van Bourgondië], toen monniken die vrouwen en bezittingen hadden, en geen kloosterhervorming wilden, verwijderd werden. Als abt Van Domburg overleed hij in 1483.’
(Voor de originele tekst zie men de afbeelding onder aan deze post.) Gehuwde monniken die zich ook nog eens hadden gehecht aan eigen materieel bezit, waren een gruwel voor een rechtgeaarde monnik, die geen relaties met vrouwen mocht onderhouden en bij zijn intrede in het klooster in feite afstand nam van stoffelijke goederen. Armoede en kuisheid waren immers een belangrijk onderdeel van Benedictus’ kloosterregels.
Intussen beloonde de bisschop de monniken en nonnen van Oostbroek en Vrouwenklooster niet: al in 1482, vier jaar later, werden zij getroffen door plunderingen en geweld van de bisschoppelijke troepen. (klik daarvoor HIER.)
AD
Literatuur:
de Monumenta van Aernout van Buchel, te raadplegen door HIER te klikken
S. Muller Fz. e.a., Regesten van het archief der bisschoppen van Utrecht. Derde deel, (Utrecht 1919), nr. 4343 (p. 100).
